Kanapės nuo seno auginamos lauke.
Tiesą sakant, tai viena seniausių žemės ūkio kultūrų. Kita vertus, kanapės uždarose patalpose auginamos gana neseniai - mažiau nei šimtmetį. Tas pats pasakytina ir apie auginimą žemėje, kuris yra palyginti naujas. Didžioji kanapių auginimo pažanga įvyko auginant jas uždarose patalpose, o technologijų raida leido išplėsti mūsų žinias apie šį augalą. Tačiau kokie yra kiekvieno auginimo būdo privalumai?
Natūrali aplinka ir kontroliuojama aplinka
Aplinka yra svarbiausias sėkmingo derliaus veiksnys. Auginimo patalpose privalumas yra tas, kad augintojas gali kontroliuoti aplinką. Temperatūros, šviesos šaltinių, C02 gamybos ir drėgmės kontrolė padeda sukurti stabilią aplinką, kurioje augalai gali augti geriausiais būdais, be išorinių trikdžių.
Tačiau atkurti natūralią aplinką patalpose gali būti sudėtinga, ypač kai reikia kontroliuoti kenkėjus (kandis, vorus, muses ir kt.).
Šiltnamiai taip pat yra nauja kanapių auginimo tendencija.
Turėdami nebrangią konstrukciją, mažiau šviesų ir mažiau ventiliacijos nei patalpose, augintojai gali nuimti derlių ištisus metus beveik bet kokioje geografinėje platumoje. Šiltnamyje pagrindinis privalumas - galimybė reguliuoti apšvietimą ir pridėti ne tik saulės, bet ir dirbtinę šviesą.
Auginimo sezoną galima pratęsti rudenį ir žiemą, pridedant apšvietimą debesuotomis dienomis ir paliekant jį įjungtą ilgesniam laikui, kad kompensuotų trumpesnes dienas. Tačiau tai ne tik energijos kiekio didinimo klausimas. Gerai suprojektuoto šiltnamio aplinka naktį ar ankstyvą pavasarį išlieka aukštesnė už žemą temperatūrą lauke. Šaltuoju metų laiku šiltnamis gali būti lengvai šildomas.
Toks mikroklimatas suteikia lankstumo, kurio nėra nei auginant patalpoje, nei lauke. Saulės spinduliai šildo orą ir dirvožemį, o skaidrios sienos palaiko optimalų, reguliuojamą drėgmės ir šilumos lygį šiltnamyje. Kita vertus, auginant lauke, reikia augalui tinkamo klimato, t. y. gero saulės poveikio, šiltų dienų, švelnių naktų ir mažos drėgmės.
Auginimo patalpoje, šiltnamyje ir lauke sąnaudų skirtumai
Visiems trims auginimo būdams reikia didelių pradinių išlaidų. Kanapių auginimo versle darbo sąnaudos skiriasi priklausomai nuo to, ar augalai auginami patalpoje, šiltnamyje, ar lauke.
Auginant uždaroje patalpoje, per metus gali būti nuimami keli derliai ir visada reikia ką nors daryti: genėti, treniruoti, laistyti, šerti ir t. t. Kita vertus, lauke paprastai nuimamas tik vienas derlius per metus. Didelei lauko plantacijai iki derliaus nuėmimo gali prireikti tik keturių žmonių, priešingai nei augalams, auginamiems patalpose, kurių reikia daugiau.
Dideles uždarų patalpų auginimo išlaidas atperka ištisus metus nuimamas derlius ir stipresnė, paprastai geresnės kokybės produkcija.
Auginant šiltnamyje, elektros energijos sąnaudos yra mažesnės nei auginant patalpoje. Nepaisant to, derlius paprastai būna pastovesnis nei auginant patalpoje ar lauke.
Auginimas lauke, atsižvelgiant į didėjančias energijos sąnaudas ir nuolat augančią paklausą, yra puiki alternatyva, leidžianti pasiūlyti kokybiškus produktus už labai priimtiną kainą.
Kanapių kokybė
Uždarose patalpose auginamos kanapės garsėja aukščiausios kokybės produktų gamyba.
Galimybė kontroliuoti aplinką ir pagreitinti veisimą leido sukurti naujas veisles, pasižyminčias įvairiais organoleptiniais profiliais.
Įvedus didelį CO2 kiekį, skatinamas pumpurų augimas, kuriems nereikia kovoti su vėju ir lietumi ar kitais juos galinčiais pažeisti gamtos elementais. Lauke auginamos kanapės gal ir neatrodo tobulai, tačiau jų aromatai ir poveikis išlieka ne mažiau ryškūs.
Tiesą sakant, kai kurie žmonės pirmenybę teikia lauke auginamoms ekologiškoms kanapėms, o ne bet kokioms patalpose auginamoms kanapėms.
Mintis, kad "terroir" yra toks pat svarbus, kaip ir vynui, kai augalas pasisavina aplinkos savybes, neatrodo nepagrįsta.
Taigi dabar jums belieka tik patiems spręsti.
Ant ženklų, pasiruoškite, kanapės !!!!