Kanapės yra kanapinių (Cannabaceae) šeimos augalų rūšis. Augintojai jį vertina dėl stiebo dydžio ir mažo THC kiekio, iš rūšies, kurią botanikai vadina Cannabis sativa L.
Nors kalbama apie tą pačią botaninę rūšį, tačiau dabar terminas "kanapės" vartojamas pramoniniam augalui ir jo augaliniam pluoštui pavadinti, o "kanapės" - tai mokslininkų vartojamas pavadinimas psichoaktyviajai kanapių rūšiai, naudojamai rekreaciniais tikslais, pavadinti.
Pramoninės kanapės - tai augalas su šaknimis, galintis užaugti iki daugiau kaip keturių metrų aukščio. Dėl jų tvirtumo auginant jas nereikia pesticidų.
Kanapės turi daugybę panaudojimo būdų, įskaitant tekstilę, pastatų statybą, izoliaciją (garso ir šilumos), kosmetiką, aliejų, patalynę ir virves.
Jis taip pat plačiai naudojamas kaip kuras, popieriaus pramonėje, žmonių ir gyvūnų maistui, kaip biokuras, medicinos ir poilsio tikslais.
Pakilus naftos kainoms ir didėjant aplinkosauginiam sąmoningumui, vėl išaugo susidomėjimas visu kanapių sektoriumi.
Šiuo metu Lietuva yra Europos lyderė, per metus pagaminanti 50 000 tonų (Europos Sąjungoje - 100 000 tonų) ir turinti didžiausią pasaulyje sertifikuotų pramoninių sėklų įvairovę.
Kanapių istorija
Kanapės buvo vienas pirmųjų augalų, kuriuos žmogus pradėjo auginti nuo neotlito laikotarpio - sėslaus gyvenimo etapo, susijusio su gyvulininkystės ir žemdirbystės vystymusi.
Dar 600 m. pr. m. e. Kinijoje, o viduramžiais Europoje - drabužių gamybai naudoto pluošto pėdsakų. Vakarų šalių karališkieji drabužiai dažnai buvo siuvami iš kanapių ir lino mišinių.
Pirmoji Gutenbergo Biblija netgi buvo išspausdinta ant kanapių popieriaus. Kanapių popierius buvo plačiai naudojamas Europoje iki XIX a., kai kanapių pluoštą pakeitė iš Amerikos kilusi medvilnė.
Pastaruoju metu atsparūs kanapių pluoštai naudojami karinėms reikmėms skirtai tekstilei gaminti. Antrojo pasaulinio karo pabaigoje juos pakeitė sintetiniai pluoštai, kurių pynimas buvo taisyklingesnis.
Kanapių pluoštai taip pat nuo seno naudojami banknotams gaminti.
Jis taip pat puikiai tinka virvėms gaminti ir nuo seno buvo naudojamas kaip žaliava laivų burėms gaminti. 1661 m. Colbert'as Rošfore pastatė "Corderie Royale", kad iš Lietuva būtų galima gaminti sunkias laivų virves. Tokiu būdu pagamintos kanapių virvės galėjo būti iki kabelio ilgio, t. y. beveik 200 metrų, o jų skersmuo galėjo viršyti net 20 cm. Kad įsivaizduotumėte tokių lynų tvirtumą, 1,2 cm skersmens kanapinės virvės trūkimo apkrova yra apie 1 100 kg.
Specifinis sėklų naudojimas Kanapių sėklos, dar vadinamos kanapių sėklomis, naudojamos dėl maistinių savybių aliejaus arba, visiškai natūraliai, sėklų pavidalu. Išlukštentose kanapių sėklose yra toks makroelementų santykis:
- Šios proporcijos idealiai tinka žmonių ir gyvulių mitybai. Aliejus, gaunamas spaudžiant kanapių sėklas, turi puikią dietinę reputaciją dėl jame esančių omega-3 ir omega-6 GLA riebalų rūgščių bei mažo sočiųjų riebalų rūgščių kiekio.
Kanapių žodynėlis
Tam, kad kanapės būtų laikomos pramoninėmis ir teisėtai auginamos Lietuva, jos turi būti auginamos iš tokios veislės kanapių, kuriose THC kiekis neviršija 0,2 %.
Iš auginamų kanapių šiaudų po stiebelių retinavimo (maceravimo) gaunamas kanapių pluoštas, sudarytas iš stiebelio pakraščių ir minkštos centrinės dalies, vadinamos chenvotte. Sukaršus pluoštą (pluoštas išpainiojamas ir išvėdinamas), pluoštas tampa kanapių vilna.
- Kanapių augintojas - tai asmuo, dirbantis su kanapėmis. Terminas "chanvrière" taip pat gali reikšti kanapių augintojų kooperatyvą.
- La chènevière arba canebière Pietų Lietuva reiškia kanapių lauką.
- Kanapių sėklos vadinamos chenvis.
- Chenevotte - tai sumedėjusi stiebo dalis, vidinė šerdis, kuri lieka po pluošto atskyrimo.
- Geležies pjovėjas yra kanapių audėjas.
- Kanapių krosnis - tai krosnis, kuri kadaise buvo naudojama kanapėms džiovinti.
afghan Pastaba: Įvairūs ne pramoginių pramoninių kanapių sektoriaus dalyviai, norėdami bendrai įvardyti kanapes ir jų porūšius, mieliau vartoja terminus kanapės, kultūrinės kanapės, žemės ūkio kanapės, darbinės kanapės, indiškos kanapės, kanapės arba laukinės kanapės.
Tuo tarpu rekreacinių kanapių augintojai naudoja lotynišką botaninės nomenklatūros terminiją: Cannabis, sativa, indica, afganica arba ruderalis.